Wełna merino - wyjątkowe właściwości odzieży z wełny merynosów

person Redline list Odzież termoaktywna comment Komentarze: 0 favorite Wyświetlenia: 4112

“Odkąd ubrałem merino, nie chcę zakładać niczego innego”, “To prawdziwy cud, wśród materiałów” - to tylko dwie wypowiedzi, które usłyszeliśmy od Klientów, którzy użytkują odzież z merino. Czym jest wełna z merynosów i dlaczego świat ją pokochał? Sprawdźmy kilka faktów o tej niezwykłej dzianinie!

Merino - skąd bierze się ten wyjątkowy materiał?

Dobro, jakim jest wełna merino zawdzięczamy zwierzętom hodowanym na terenie Nowej Zelandii, Australii, RPA i Ameryki Południowej, a dokładniej owcom rasy merynos. Zwierzęta żyjące w górzystych terenach, przystosowały swoją wełnę tak, aby przetrwać nawet w najtrudniejszych warunkach. Wełna chroni owce zarówno przed mrozem, jak i upałem. Jak jest to możliwe? Struktura dzianiny zbudowana jest z gęstych, ale bardzo cienkich i delikatnych włókien. W ciepłych miesiącach pozwala ona skórze oddychać, natomiast w tych chłodniejszych zatrzymuje ciepło, a także chroni przed opadami i silnym wiatrem.

Zalety wełny merino

Ubrania z wełny merino to wybór wielu sportowców, podróżników oraz fanów gór. Dlaczego wybierają odzież z tego materiału?

  1. 1. Dobra na każdą porę roku, czyli termoregulacja - włókna z merynosów gromadzą powietrze, dzięki czemu zapewniają ochronę we wszystkich warunkach pogodowych. Kiedy temperatura spada, włókna zatrzymują powietrze, stając się naturalnym izolatorem przed zimnem. Jednak, gdy na zewnątrz panuje upał, te same włókna odprowadzają nadmiar ciepła w postaci pary. Dzięki takiemu działaniu skóra jest sucha i nie przegrzewa się. To głównie z tego powodu, odzież z wełny merino wykorzystywana jest podczas aktywności, gdzie występują duże amplitudy temperatury (np. górski trekking, aktywności na pustyni).

  2. 2. Odprowadzanie wilgoci i potu - wysoka oddychalność merino spowodowana jest budową tego materiału. Jej włókna są porowate, dzięki czemu wilgoć odprowadzana ze skóry, może równomiernie rozłożyć się, a następnie ulotnić w postaci pary. Dodatkowo, dzięki swej strukturze i naturalnym właściwościom antybakteryjnym, redukuje nieprzyjemny zapach, jaki wydziela ludzki pot. Dzięki tym zaletom nie musisz zmieniać koszulek tak często jak w przypadku ich syntetycznych odpowiedników. Zmniejszasz także wielkość pakowanego bagażu.

  3. 3. Elastyczność i wytrzymałość - ten rodzaj wełny jest rozciągliwy i bez problemu dopasuje się do Twojego ciała. Dzięki tym cechom odzież nie gniecie się, dlatego staje się świetnym kompanem w podróży. Mimo cienkich włókien dobrze reaguje na przetarcia.

  4. 4. Miękkość - ubierając na siebie odzież z wełny merino poczujesz się jak w drugiej skórze - dosłownie. Bielizna termoaktywna Saxon merino jest miękka, ma płaskie i niewyczuwalne szwy, co podnosi komfort noszenia.

  5. 5. Ekologia - ubrania z wełny merino są biodegradowalne. Wełna, której używamy do produkcji naszej odzieży to w 100% wełna merynosowa Mulesing Free. Jest to wełna merino, która pochodzi od owiec, wobec których nie stosuje się bolesnej metody mulesing. Dostawcy wykorzystują inne znane sposoby zapobiegania infekcjom skóry owiec, które pozwalają na etyczne pozyskiwanie ich wełny.


Odziez termoaktywna Redline Saxon

Dlaczego merino rozkochało w sobie świat sportu?

Ze względu na swoje wyjątkowe właściwości, wełna merynosowa znalazła swoje miejsce w sporcie. Wystarczy kilka ruchów w ubraniach wykonanych z tej dzianiny i możemy stwierdzić, że będzie to miłość od pierwszego założenia. Lekkość, pochłanianie wilgoci, właściwości termoregulacyjne i odporność na zapachy to kilka cech, które docenią zarówno profesjonalni sportowcy, jak i amatorzy. Najpopularniejsze zastosowanie wełny merynosów znajdziesz w ubraniach termoaktywnych, które podczas sportu na świeżym powietrzu odgrywają kluczową rolę. Bielizna termoaktywna damska Saxon i bielizna termoaktywna męska Saxon od Redline, to przykład najwyższej jakości produktów z 94% wełny merino: legginsów, kominów czy koszulek z długim i krótkim rękawem. Grzechem byłoby nie wykorzystać tego materiału, także w innych częściach garderoby. Od kilku sezonów prawdziwą popularnością cieszą się skarpety z wełny merino. Świetnie sprawdzą się one podczas górskich wędrówek lub jazdy na nartach.

Czy wełna merino sprawdzi się podczas wszystkich pór roku?

Oczywiście! Właściwości termoregulacyjne, o których wcześniej wspominaliśmy sprawią, że ten rodzaj materiału sprawdzi się idealnie jako druga skóra także podczas ciepłych miesięcy, dlatego koszulka z krótkim rękawem Saxon to strzał w 10! Jeśli szukasz opcji na chłodniejsze miesiące zobacz koszulkę z długim rękawem Saxon.




Pielęgnacja wełny merino

Z merino jest jak z innymi rzeczami - im lepiej dbasz, tym dłużej będzie Ci służyć. Prawidłowa pielęgnacja wełny merynos pozwala maksymalnie wydłużyć żywotność bielizny termoaktywnej. Jednym z plusów merino jest to, że posiada właściwości antybakteryjne, dlatego nie musisz jej prać po każdej aktywności. Zamiast częstego prania odzieży, możesz zdecydować się na praktykę wywodzącą się z krajów skandynawskich, czyli jej wietrzenie. Gdy zdecydujesz się już na jej pranie pamiętaj o wyborze odpowiedniego programu i niskiej temperatury. Warto wiedzieć, że tkaniny z dodatkiem merino schną bardzo szybko! Jeśli jednak zapomnisz o tych poradach, sprawdź zalecenia producenta podane na metce.

Nieważne czy przed Tobą ciepłe czy zimne dni, czy chcesz ubrać ją na dół czy na górę, czy ma być to pierwsza czy jedyna warstwa - bielizna z wełny merino sprawdzi się na medal w każdych warunkach. Nic dziwnego, że coraz więcej pasjonatów górskich wędrówek, MTB, outdooru i szeroko pojętego świata sportu stawia na odzież termoaktywną z merino. Czy od teraz bielizna merino Saxon od Redline zagości w Twojej sportowej garderobie?

Komentarze

Brak komentarzy!

Zostaw Swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
group_work Zgoda na pliki cookie